Ümit Koşan Cerebral Palsy hastalığını anlattı

18.03.2017 15:54:01 tarihinde eklendi, 485 kez okundu
DÜNYA Cerebral Palsy Günü Komitesi Üyesi Türkiye Temsilcisi Umut Koşan, yayın kuruluşlarının engelliler üzerinden yaptığı haberlerin toplum üzerinde yanlış algıya neden olduğunu söyledi.

Türkiye'nin nin birçok yerinde 'Cerebral Palsy' (CP) hastalığı ile ilgili konferanslar vererek hastalığa karşı dikkat çekmeye devam eden Ümit Koşan, Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği etkinlik ile gazetecilerle bir araya geldi. 'Medyada Engellik ve Sosyal Dışlanma' konulu bir sunum yapan Koşan, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Direktörü Yönetim Kurulu Başkanı Sinem Ersoy, video yayını ile panele katılım sağladı. CP hakkında bilgi veren Koçan, "Ülkemizde doğan her 8 çocuktan biri CP´li olarak dünyaya gelmektedir. CP, doğum öncesi dönemde, doğum sırasında ve doğum sonrasında 3 yaşına kadar olan süreçte görülmektedir. Dolayısıyla CP sadece belirli dönemlerde tıpkı diğer özür grupları gibi anımsanacak bir özür grubu değildir. CP'nin hedefi, kadın haklarını, çocuk haklarını ve sağlık hakkını özetle sosyal adalet sistemini ödünsüz savunmaktır" dedi.
Gerek yerel, gerekse ulusal basında yer alan haberlerde engelli bireye yüklenen tabirlerin yanlış olduğunu savunan Koşan, "Haber dillerinde hikayeleştirme yapılarak, engelli birey aciz bir kişilikmiş gibi gösteriliyor. Örneğin, 'Engelli eşine kol kanat gerdi' haber başlığı atılarak, engelli bireyin karşısındaki kişi yüceltiliyor. Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Engelli bir bireyin üzerinde bu şekilde algı yaratılması yanlış" diye konuştu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS