Dökülmeyen kaşık yaptılar

20.05.2017 15:44:29 tarihinde eklendi, 571 kez okundu
Google, geliştiricilere ve iş ortaklarına yönelik düzenlediği teknoloji etkinliği Google I/O’da engellileri de unutmadı. Uzun zamandan beri prototip olarak tasarlanan ‘Liftware’ adındaki akıllı kaşık modeli ilk kez kullanıcılara sunuldu. Model, parkinson hastalarının kaşıklarındakini dökmemelerini sağlıyor.

TEKNOLOJİ, engelliler ve rahatsızlığı olan kişilerin dezavantajlarını avantaja çevirmek için önemli fırsatlar barındırıyor. Bunların en iyi örneklerini teknoloji devi Google’ın dünya çapındaki geliştiriciler ve iş ortakları için düzenlediği Google I/O etkinliğinde gördük. Daha önce birçok kez hazırlanan prototiple test edilen akıllı kaşık modeli ilk kez kullanıcılara tanıtıldı. Google’ın 2014 yılında satın aldığı Liftware adındaki girişimin geliştirdiği model, parkinson, kas ve eklem rahatsızlıkları için geliştirildi. Artık satışa hazırlanan Liftware’i ilk kez test etme şansı yakaladık. Sıradan kaşık modellerine göre biraz daha kalın bir yapıda olan akıllı kaşığın içinde bir hareket sensörü bulunuyor. Bu sensör sayesinde kaşığın pozisyonu algılanıyor. İçinde bulunan elektrikli motorlarla kaşığın pozisyonuna göre kaşığın uç tarafı hareket ettiriliyor. Örneğin; elini bükemeyen bir hasta, kaşığı ağzına götürürken kaşık dik tutsa bile içindeki yemek dökülmüyor. Bu yüzden hastaların birini ihtiyaç duymadan yemek yiyebilmesi amaçlanıyor. Liftware için aslından bir kaşık desek de daha fazlasını da yapabiliyor. Ucu kolaylıkla değiştirilen model, çatala da dönüşebiliyor. Hatta sadece yiyecek için değil, çizim, resim ve makyaj fırçaları da Liftware’e kolaylıkla monte edilebiliyor. Bu modelin satış fiyatı 195 dolardan başlıyor.

İŞARET DİLİNE ÇEVİRİYOR
Google I/O’da engelliler için geliştirilen yazılımlar da standlardaki yerini aldı. Dikkat çekenlerden biri Google’ın anlık mesajlaşma platformu Hangouts’ta işaret dili çevirmeninin kullanılmasıydı. Duyma engelli bir kişiyle sesli olarak ‘Hangouts’ üzerinden konuşmaya başladığınızda söylediğiniz harfler grafiksel olarak işaret diline çevriliyor. Bu da işaret dili bilmeyenlerin duyma engellilerle iletişime geçebilmesini sağlıyor. İşitme engelliler için geliştirilen diğer bir servis ise ‘WalkyTalky’ oldu. Görme engellilerin yürüyüş yapabilmesini kolaylaştırmak için yola çıkılan WalkyTalky, eller serbest olarak kullanılıyor. Gidilecek varış noktası belirlendikten sonra sesli olarak yönlendirme yapan uygulama, hassas kavşak algılaması sayesinde görme engellilere yardımcı olmayı amaçlıyor.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS