UYKUDAN UYANDIRAN GÜVERCİN

06.08.2017 tarihinde yayınlandı, 654 kez okundu

Camınızda, sabahları aynı saatte, sürekli öten bir kuş duyduğunuzda, sinirlenir, öfkeyle fırlarsınız, öfkeyle fırladım, ama cama kadar gitmek, o kadar kolay olmadı.
Eskiden olsa, kuş sesi duyduğumda bir dost arayacak beni derdim, ya da bir haber gelecek. Usulca perdeleri açtım, her sabah yem isteyen kuş, acıkmış yem istiyor diye düşündüm. Annem sıcak temmuz ayında pencereye gelen küçük güvercinleri bulgurla beslemeye başlamıştı.
Bazen mutfakta kızan sesini duyuyor, kuşa yem vermeyeceğini söylüyordu. Komşuların pencerelerine de konup, yem için beklemeye başlamışlar, tüm binanın, cam önleri kuş pisliği ile dolmuşlar, komşular da şikayete başlamışlardı. Yem verme dediklerinde annem çözümü, mutfak içinde gazeteye bulgur dökerek, onları mutfakta içinde besleyerek çözüm bulmuştu. 

Fırtınanın olduğu gün Almanya'ya dönen annemin yem verdiği kuşlara ne oldu demiş çok üzülmüştüm. Camlar içerden, sıcak havalarda üst tarafları açık olduğundan, sandalyeden kalkıp camları kapatamıştım ; evin içi korku filmi gibi, tüm perdeler uçuşmuş, camlardan, içeri su dolmuştu. Doğanın dengesinin bozduğumuzu hiç bu kadar net görmemiştim. Televizyonda sinyal sorunundan gidince, fırtınanın ortasında, camlara vuran taşların ortasında kala kalmıştım. Evde radyolu günlere dönme zamanının geldiğine iyice inandım.

Fırtına sonrası, tüm kadınlar cam önlerinin temizliğine sevinmiş, kuşsuz günlere döndük diye düşünmüştüm, ta ki sabah beni uyandırıp perdeyi açtıran, küçük güvercin sesini susturana kadar. Perde açtıktan sonra sandalyemle mutfağa gittim, cam önüne bulgur koyup, çayımı yaptım, o sırada büyük, kuzguni siyah, boynunda, fular gibi yeşil hareleri olan kuş, yeme ortak olmaya geldi, oturduğum yerde elimle cama vurup kovdum, gitti aynı güzellikte eşi ile tekrar camın önüne geldi. Bana bakıp, kızgın ve öfkeli sesler çıkararak, kapalı cama doğru tehdit eder gibi, kabarmaya, öfkeyle bakmaya başladılar.

Çok korkmuştum, yem bitmiş, üçü de gitmişti. Bir yandan küçük velet ailesi için beni kandırdı diye gülmüştüm. Çocuklarını mendil satmaya gönderen aileler aklıma geldi.
Karar almış ve küçük kuşun oyununa gelmemeye, ona direnmeye, karar vermiştim, iki tane olan küçük kuşun hangisinin, büyük kuşların elemanı olduğunu tam anlayamadığımda, cam önünde boyunu kırıp, boyun tüylerini kabartan bebek gibi, yem için, bana yandan bakan, oyun oynayan kuşa aldanmış, tekrar yem vermiştim.
Bir dakika olmadan, diğer büyük kuşlara işaret etmiş, onları bulgura çağırmıştı. Gene onun masun, yan yan bakışına aldanmış, sevimli iri siyah gözleri ile bana bakmasına dayanamış oyuna gelmiştim.

Annem bir ara artık yem vermeyeceğim dediğinde, içimden insanlar güven olmaz, kuşlar da bunu öğrenecek, yeme alıştırdın neden vermiyorsun demiş, bulgur bittiğinde tekrar aldırmıştım. Oysa büyük kuşlar küçüğü, acındırıp yem alsın kendileri gelip yesin diye kullanmışlar. Canlı çalar saatim artık yok.
Şaşkınlığımı ve yatak odamın, perdesini, kapatmadan uyuduğumu anlatsam inanmazsınız...

GÜLÜZAR RESULOĞLU


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS