Engelli Sorunu!..

25.02.2017 tarihinde yayınlandı, 614 kez okundu

Gaziantep'te düzenlediğimiz basın toplantısında, "Biz kimsenin sızlayan vicdanı olmak istemiyoruz.Herkes gibi çalışarak alın terimizle kendimizi ifade etmek istiyoruz dedim.
Engelli vatandaşların sorunları için mücadelemizi sürdürdügümüzü bunun  sonucunda da 2005 yılında evde bakım yasasının çıktığını belirttim.


Yasanın çıkmasıyla ailelere destek olunduğunu ifade eddim "Bugün bir tavuğun elinden civcivini alamıyorsunuz. Bir anne, "Benim çocuğum benden önce ölsün diye dua edebilir mi?  Türkiye'de ediyordu. Niye ediyordu, çünkü zihinsel engelli ve bakıma muhtaç bir çocuğu korumasızdı. Sosyal Devlet gereğini yerine getiremiyordu.
O aileler çatırdıyordu. Ben öldükten sonra bu çocuğa ne olacak diye, çocuğum benden önce ölsün diyordu.

Türkiye'nin Sosyal Devlet olması nedeniyle bunları sürekli dile getirdim. "Alanlarda, yaşanan bu durumları siyasilere anlattık TSD olarak Bunun sonucunda 2005 yılında evde bakım yasasını çıkarttırdık. Bu şekilde aileye bir nebze olsun destekte bulunuldu"

Hiç birimiz engelli olarak, engellenmek ve engelli bir çocuk dünyaya getirmek istemedik.  "Bu ülkenin yanlış işleyişinin kurbanıyız. Biz bu konularda sürekli mücadele ettik ve 16 Aralıkta rapor yönetmenliğini kısmen de olsa değiştirdik. Tam istediğimiz normlara gelmedi ama bugünkü koşullarda değiştirildi. Neden değiştirildi, çünkü 2011 bütçesine belli bir para aktarıldı. Devlet de biraz nefes aldı. Yapacağı harcamayı buldu ve hemen rapor yönetmenliğini açtı. Biz mücadele etmesek bunların hiçbiri olmayacaktı.

Dört dörtlük değil, sorunlarımız tam bitmiş değil bitmez de.

Engelli sorunu Dünya'nın her yerinde var" Dünya standartlarına uygun, çağdaş, laik, demokrat olarak, kendini ifade eden bir ülkede, en güzel şekilde yaşama hakkı, eşit bir yaşam istiyoruz.

Türkiye'de diğer ülkelerden daha iyi yaşayalım demiyoruz. Farklı ayrıcalıklı bir şey istemiyoruz. Her şeyden önce çalışarak hayatımızı kazanmak istiyoruz. Eğitimde, istihdamda, sosyal alanda fırsat eşitliği istiyoruz. Herkes gibi çalışarak alın terimizle kendimizi ifade etmek istiyoruz.

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS