ENGELSİZ EĞİTİM VE KAYNAŞTIRMALI EĞİTİM

08.09.2017 tarihinde yayınlandı, 583 kez okundu

2017 ve 2018 Eğitim Öğretim yılı başlıyor. Eğitimin ve elde edilen becerilerin, hayatımızı, engelsiz sürdürmede ne kadar etkili olduğunu bilenlerdenim.
Birbirimizi anlamak ve kabul etmek, farklı yanlarımızı ta baştan kabul edip, karşımızdakine gözümüzü dikmeden bakmak; ilk önce parklarda ve kreşlerde başlar.
Bu da elbette ücretsiz eğitim ve engelsiz, eşitlikçi fiziksel koşullarla mümkündür. Kaynaştırmalı eğitimde ta baştan empati kurmaya başlayarak, eğitime başlamak, hayatımızı nasıl yük olmadan geçireceğimiz kararında destek olacaktır. Becerilerimiz, yeteneklerimiz, yapabildiklerimiz ve yapamadıklarımız da, engelsiz sağlık hizmeti ve engelsiz eğitimle başlar ve özgür bireyler olma yolunda eşit şans yakalamamızı sağlar.

Bu yılda ülke çapında, işgücü ihtiyacı taranmadan ve gerekli veriler elde edilmeden, basından izlediğim kadarı ile kitaplar ve eğitim müfredatı hazırlandı sanıyorum. Özel eğitim ve Fizik tedavi ihtiyaçları olan birey ve yakınlarına,ne eksik neye ihtiyacınız var, diye sorulmadan, hangi engel gurubu Milli Eğitime, bağlanmalı diye araştırma yapılmadan hazırlandı.
Oysa ki hepimizin üniversiteye gitmesine ya da İmam Hatiplere gitmesine gerek yok, farklı beceri ve ihtiyaca göre kaynaştırmalı eğitim, mesleki eğitim, biz engellilerin ve engelsiz bireylerin, aynı ortamlarda bireye özgü eğitimle, geleceğe birlikte ve engelsiz hazırlanırız.
Kafalardaki engeli ve inanç özgürlüğünü yıkmak, bağımsız ve cesur bireylerle mümkündür. Bu da güçlü bir ülke olma yolunda ilerlememize, engelsiz, ücretsiz; bireye özgü eğitim ve öğretimle sağlanır.
Eğitime yapılan yatırım, mesleki eğitime verilecek değer, engelli bireylerin engelsiz ortamlarda, yararlı bireyler olmasına yapılacak yatırım, mutlu bir toplum yaratır.
Umuyorum ki okullardaki fiziksel engelden önce, beyinlerdeki engelli aşmış, farklı yaşama saygı duyan bireyler yetiştiren bir döneme başlarız.

GÜLÜZAR RESULOĞLU


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS