BEDENSEL ENGELLİ İLE EVLENİLİR Mİ?

08.11.2017 tarihinde yayınlandı, 608 kez okundu

Evde televizyon izlerken, ZAHİDE ile HAYATA YETİŞ programına takıldı gözüm, çok güzel bir genç kadın ve çok güzel bir engelli genç delikanlı, evlenmişlerdi ve elbette mutlulardı.

Dünyanın en güzel şeyi aşktır, hele sevdiğin ile evlenmişsen, onun koynuna sığınmışken, nasıl da güzeldir hayat. Artık birlikte ayakta kalmak, hayat amacı olmuştur. Daima; ana kanallarda yani çok izlenen kanallarda, engellilik ve sorunlarının, mutluluklarının dile getirilmesinden yanayım.

Biz bedensel engelliler, her şeye rağmen yaşarken, içinde bulunduğumuz yaşamın zorluklarında, sosyal devlet; maddi, manevi, akılcı, üretmeye dönük desteği ile yanımızda olmaz ise, yakınlarımızı yavaş yavaş kaybederiz.

Yakınlarımızın, Önce ruhları sonra da bedenleri hasta olur ve bizden önce, bizi kaybetme korkusu ile hayata gerçekten veda ederler. Bu koşullarda yaşam savaşı verirken, sadece bizim gündelik ihtiyaçlarımızı gidermek için yaşarlar, biz de çınar misali güçlenir ve kökleniriz, aynı yerde bekleriz.

ZAHİDE ile HAYATA YETİŞ programdaki genç kızımız kendisinden en az 15 kilo daha ağır, bedenini tam tutamayan bir delikanlıyı, sevdiğini, hayat arkadaşını, yatağından kaldırıp sandalyesine oturtuyor. Saygı duyulacak ve takdir edilecek bir şey, iken benim gözümde ise, bedensel engelli bir birey olarak, vahşet tablosuydu. Genç anne adayı, yakınlarda, bel sorunları ile karşılaşacak, omurga bozulacak ve ne kendini, ne eşini ne de hayal ettiği bebeğini taşıyabilecekti. Bedensel engelli biri olarak dehşetle izledim.

Tüm gençlerimizin, hayat arkadaşları ile sorun ne olur ise olsun, evlenmesinde ve bir arada birbirini destekleyerek yaşamasından yanayım. Hayat; tüm canlılar için yalnız geçmeyecek kadar boş ve uzun. Bir amacınız yok ise yaşam daha da uzun görünür gözünüze.

Engelliler evlenmeli, eğitim almalı, çalışmalı, kendi hayatlarını, sevdikleri ile dilediğince yaşamalılar. Yaşadığımız engelli ya da sağlık sorununu başka bireyler yaşamasın diye, sağlığı koruma konusunda farkındalık için örnek olmalıyız. Ama bu sadece, engelli bireyin ve ailesinin değil, sosyal devletin, basın ve yayın organlarının da görevidir.

Yapılması gereken, engel durumuna göre engelsiz ev, engelliye bir asistan, tahsis etmesi ile mümkün olur. Olmalı da…Engelli maaşı ile şimdilik, sadece nefes alabiliriz. Bu genç çiftimizin evinde, hasta kaldırma lifti ile engelliyi yatağından almasını göstermek yerine, genç bir kadının, engelli olmaya aday halini, aşkın ekrana getirdiğini fark etmezsin. Sadece böyle bir sorun yaşamadığınız zaman, film gibi seyredersiniz.. Benim gibi şoka girmezsiniz…

Basının, çok izlenen kanalın bu geçleri takdir ederken, bir engelli evliliğinin, aşkının sağlıklı sürebilmesi için sosyal devlet olarak ne yapılması gerektiğini de ortaya kaymalısınız..

3 Aralık Dünya Engelli farkındalık günü yaklaşırken, sosyal devlet olarak, engellere rağmen, nasıl mutlu yaşanırın cevabını, engellilere, AİLELERİNE ve ONLARI sevenlere sormadan akılcı ve yaşamsal çözüm bulamazsınız…

GÜLÜZAR RESULOĞLU


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS